Modulatory cytokin

Cytokiny to małe cząsteczkami sygnalizacji komórkowej uwalniane przez układ odpornościowy i komórki glejowe układu nerwowego, które są ważne w odpowiedzi międzykomórkowej. Są one zwykle jednymi z pierwszych substancji, pojawiających się w wyniku uszkodzenia tkanki, ich wydzielanie może być wywoływane bezpośrednio przez czynnik uszkadzający np. patogen albo też indukowane substancjami pochodzącymi z rozpadających się komórek. Uruchamia się wówczas kaskada cytokin, gdyż dana cytokina może wpływać z kolei na wytwarzanie i działanie całego szeregu innych cytokin. Działanie cytokinin wywiera silny wpływ na organizm. Krętki boreliozy w trakcie infekcji indukują złożoną reakcję kaskady cytokinin.

W trakcie gdy krętki boreliozy zaczynają uszkadzać struktury kolagenowe, wiele  z tych elementów strukturalnych uwalanich jest w postaci wolnej do organizmu, co stymuluje wydzielanie cytokin.  Niektóre z tych produktów rozkładu, tak samo jak fragmenty rozbitych krętków wywołuje odpowiedź autoimmunologiczną , w trakciej której organizm zaczyna atakować swoje własne tkanki. Krętki boreliozy wykorzystują więc odpowiedź immunologiczną gospodarza do własnych celów. Stymulują w ten sposób pojawienie się stanu zapalnego oraz rozpady specyficznych tkanek w celu pozyskania dla siebie składników odżywczych (bakteria Borrelii nie potrafii samodzielnie wytworzyć składników odżywczych, dlatego pozystkuje od człowieka wszelkie substancje niezbędne do przeżycia). W skrócie, bakteria inicjuje kaskadę cytokin, która prowadzi do rozpadu tkanki, co staje się źródłem wielu objawów u chorych na boreliozę.

Istnieją zioła, które są specyficzne dla zakłócania kaskady cytokin, które organizm inicjuje w trakcie infekcji. Stosowanie specyficznych ziół zatrzymuje większość stanów zapalnych w organizmie i zakłóca zdolność patogenów do lokalizowania i wnikania do komórek docelowych oraz gromadzenia substancji odżywczych i rozmnażania. Jeśli zakłócimy bakteriom odżywianie i zdolność do reprodukcji, nie zdołają przeżyć w organizmie. Najlepsze właściwości modulowania cytokin podczas infekcji Lyme wykazuje Scutellaria baicalensis i Salvia miltiorrhiza.
Zalecenia Buhnera:

Nalewka z Salvia miltiorrhiza i Chinese skullcap (Scutellaria baicalensis) w równych proporcjach: 1 łyżeczka 3 razy dziennie.

 

Na podstawie nowego wydania książki Stephen Harrod Buhner “Healing Lyme: Natural Healing of Lyme Borreliosis and the Coinfections Chlamydia and Spotted Fever Ricettsioses .” Second edition.