Wzmocnienia i odbudowy struktur kolagenowych

Najbardziej istotną rzeczą do zrozumienia podłoża boreliozy jest fakt, iż bakteria Borelii ma duże powinnowadztwo do struktur kolagenowych. Staje się to źródłem każdego z powstających później objawów towarzyszących boreliozie. Wyjaśnia to dlaczego jedna choroba może dawać  objawy od tak różnych narządów i układów.

Krętki boreliozy potrafią  identyfikować różne rodzaje komórek, żeby ułatwić sobie przenikanie do systemu. To pozwala im wybrać swoje ulubione miejsce w tkankach – stawy, wodniste ciecze oka, opony mózgwe, rozmaite kolagenowe tkanki w ciele (takie jak skóra i kolana) czy tkanki serca.  W mózgu kretki boreliozy przylegają do śródbłonkowych i nabłonkowych komórek, rozmaitych nerwowych, komórek glejowych. Wszystkie te obszary mają cos wspólnego – duże ilosci kolagenu. Krętki boreliozy uwielbiają go.

Ludzkie tkanki zapewniją krętkom boreliozy pożywienie i właściwe warunki do wzrostu.  Bakteria Borrelii jest bowiem pasożytem. Aby przeżyć potrzebuje organizmu gospodarza, od którego będzie czerpać składniki odżywcze. Podstawowym źródłem pożywienia dla bakterii są struktury kolagenowe tkanek. Żerując na tych tkankach uszkadzają struktury kolagenowe co w efekcie przyczynia się do występowania objawów od strony zaatakowanego organu lub układu. Jeśli bakteria żeruje na tkance w stawach w efekcie dochodzi do zniszczeń stawów i powstawania zwyrodnień.  Jeżeli zaatakuje serce, to przyczynią się do chorób serca. Jeżeli uszkodzi tkankę systemu nerwowego to pojawiają się obajwy neurologiczne itd.

Dlatego tak bardzo istotne jest by ochraniać i regenerować struktury kolagenowe bo tylko takie działanie ochroni nasz organizm przed uszkodzeniami wywołanymi przez infekcję bakterią Borrelii.

Każdy objaw towarzyszacy chorobie ma bowiem podłoże w pierwotnym uszkodzeniu struktur kolagenowych danego narządu lub układu. Jeżeli sobie to uświadomimy to łatwiejsze będzie zrozumienie jak radzić sobie z dokuczliwymi objawami. Jeżeli ochronisz struktury kolagenowe to objawy zaczna się wycofywać.

 

W celu ochrony struktur kolagenowych Buhner z podstawowych zaleceń poleca:

 • Kolagen : Buhner poleca produkt Great lakes gelatin powder, wówczas należy stosować 1 łyżeczkę dziennie, jeśli nie ma możliwości stosowania tego produktu to można zastosować inny kolagen dobrej jakości
 • Witamina C: 1000-3000 mg dziennie. Buhner poleca postać w proszku.
 • Selen: 200 mcg dziennie

Można stosować również inne suplementy na odbudowe kolagenu z protokołu rozszerzonego. Poza tym zaleca spożywanie zup gotowanych na kościach i nalewkę z Echinacea angustifolia.

 

W celu wzmocnenia struktur kolagenowych Buhner poleca stosowanie:

 

Stosując powyższe zalecania stymuluje się produkcję kolagenu w tempie szybszym niż krętki boreliozy są w stanie go rozkładać.

 

Można również zastosować rozszerzony Protokół wzmocnienia kolagenu:

 

 • Witamina B complexcodziennie, powinna zawierać witaminy B5, B6, B12 i kwas foliowy
 • Witamina E400 – 800 IU dziennie
 • Cynk:25-50 mg  1 raz dziennie
 • Miedź2-3 mg dziennie (jeżeli nie masz problemu z toksycznością miedzi)
 • Kwas hialuronowy:  1 tabletka dziennie
 • Zupa na bulionie z kości: najlepsze są kości wołowe, ale mogą być również z  drobiu, wieprzowe, łososia
 • Silny wywar z pokrzywy, skrzypu, słomy owsianej i pietruszki: 1 łyżeczkę z każdego ze składników na 1 litr wody, gotować na wolnym ogniu przez 4 godziny, pić 1 litr codziennie
 • Echinacea angustifolia (nie E. purpurea) nalewka: 1 łyżeczka 3-6 razy dziennie
 • Propolis, mleczko pszczele, pyłek pszczeli: 1 łyżeczka dziennie każdego
 • Nalewka z pyłu sosny: 1/4 łyżeczki 2 razy dziennie
 • Olej z wątroby dorsza1 łyżeczka 2 razy dziennie
 • Kudzu Root (łac. Pueraria lobata) nalewka: 1/2 łyżeczki 3 razy dziennie

 

Na podstawie nowego wydania książki Stephen Harrod Buhner “Healing Lyme: Natural Healing of Lyme Borreliosis and the Coinfections Chlamydia and Spotted Fever Ricettsioses .” Second edition.