Chlamydia pneumoniae

Chlamydia pneumoniae to bakteria o niewielkich wymiarach należąca do rodzaju Chlamydophila. Ściana komórkowa tej bakterii zawiera lipopolisacharyd (LPS), ale brak jest peptydoglikanu. Chlamydia pneumoniae jest  bakterią wewnątrzkomórkową, czyli wnika do komórek gospodarza, w których się namnaża. Patogen jest również zależny od ATP gospodarza, gdyż nie jest zdolny do wytwarzania własnego. Cykl rozwojowy bakterii obejmyje dwa fenotypy: ciałko elementarne i ciałko siatkowate. Ciałko elementarne stanowi formę zakaźną i występuje na zewnątrz komórki. Powielenie ciałka elementarnego możliwe jest jedynie wewnatrz komórki gospodarza. Po wniknięciu do komórki przekształca się w ciałko siatkowate – retikulocytarne, które ulega podziałowi, reprodukcji. Następnie dochodzi do lizy (zniszczenia) komórki i wyrzucenia całek elementarnych, czyli form zakaźnych, które następnie aktakują kolejne komórki gospodarza.

Chlamydią pneumoniae można zarazić się drogą kropelkową lub poprzez ukąszenia owadów, m.in. kleszczy. Chlamydia pneumoniae, w przeciwieństwie do Chlamydii trachomatis, nie jest przenoszona drogą płuciową.

Objawy

Chlamydia pneumoniae często atakuje układ oddechowy wywołując zapalenie płuc (często określane jako nietypowe zapalnie płuc), zapalenie oskrzeli, zapalenie krtani, zapalenie gardła, nieżyt nosa, zapalenie zatok, a także wywoływąc objawy astmy.

Chlamydia pneumoniae jest jednak bardzo ważna w diagnostyce różnicowej choroby z Lyme, gdyż może powodować  zaburzenia pracy układu nerwowego, zapalenie mięśnia sercowego oraz reaktywne zapalenie stawów. Pozapłucne objawy infekcji  Chlamydią pneumoniae przez bardzo długi okres mogą być utajone i często są trudno do rozpoznania.

Reaktywne zapalenia stawów wywołane infekcją Chlamydią pneumoniae jest czesto trudne do odróżnienia od zapalenie stawów w przebiegu boreliozy. W infekcji Chlamydią pneumoniae należy również zwrócić uwagę na zespół Guillain-Bare. Zespół Guillain-Barrégo to choroba o podłożu autoimmunologicznym, wywołująca ostre, wielokorzeniowe zapalenie demielinizacyjne, w przebiegu której układ odpornościowy atakuje części obwodowego układu nerwowego, doprowadzając do osłabienia mięśni i uczucia mrowienia w różnych częściach ciała.

Ponadto Chlamydia pneumoniae może wywoływać inne objawy, takie jak m.in.: przewlekłe zmęczenie, uczucie palenia różnych części ciała, paraliże, udary, problemy z ciśnieniem krwi, bóle głowy, otępienie, mgła umysłowa, zaburzenia psychiczne, ból jąder.

Diagnostyka zakażenia Chlamydią pneumoniae

W diagnostyce infekcji Chlamydią pneumoniae wykonuje się badanie obecności przeciwciał IgG i IgM specyficznych dla Chlamydia pneumoniae, a także testy PCR. Diagnostyka serologiczna, podobnie jak przypadku innych koinfekcji, stwarza wiele trudności. Ryzyko kontaktu z Chlamydią pneumoniae jest duże, co daje w efekcie wysoką częstotliwość seropozytywności (obecność przeciwciał we krwi).