Protokół Rozszerzony wg pierwszego wydania książki

Rozszerzony schemat leczenia boreliozy wg. Buhnera jest schematem o szerokim spektrum działania opisującym zioła i suplementy, które mogą być stosowane na poszczególne objawy boreliozy. Dlatego też schemat jest bardziej dostosowany do objawów choroby.

Buhner zaleca stosować Protokół Podstawowy jako zasadniczy rdzeń terapii, a w zależności od poszczególnych objawów towarzyszących boreliozie należy dobrać odpowiedni dodatkowy schemat z Protokołu Rozszerzonego.

Zioła Protokółu Rozszerzonego Buhnera:

Ostry przebieg we wczesnej fazie choroby

Objawy boreliozy niekiedy znacznie się różnią u różny ch osób. Niektórzy mają  bardzo słabe objawy i poprawa następuje szybko, podczas gdy inni od samego początku maja ostre objawy, a poprawa następuje tylko czasowo albo z wielkim trudem. Różnica ta zależy od czasu trwania choroby oraz kondycji systemu odpornościowego.

W ostrym przebiegu we wczesnej fazie choroby lub też poważnych objawach choroby oraz upośledzeniu organów Buhner zaleca stosowanie Żeń-szenia syberyjskiego, który silnie inicjuje odpowiedź immunologiczną na infekcje krętkami boreliozy.

Zioła stosowane w terapii Buhnera w ostrym przebiegu we wczesnej fazie choroby lub poważnych objawach choroby:

Reakcje Herxheimera

Reakcje Jarisha-Herxheimera , tzw. herx, pojawiają się podczas masowego obumierania ustrojów bakteryjnych w trakcie postępu choroby lub jej leczenia. Reakcje Herxheimera często występują przy boreliozie. Podczas podawania antybiotyków lub ziół duże ilości krętków obumiera, czyli ich organizmy rozpadają się. Fragmenty ich ciał i toksyn, które uwalniają się, powodują tymczasowe nasilenie się objawów. Reakcja ta jest wskaźnikiem skuteczności działania leków w początkowych stadiach choroby. Reakcje te mogą być złagodzone poprzez wykorzystanie substancji wiążących endotoksyny (substancje uwalniane przez bakterie podczas ich obumierania) lub osłabione poprzez zmniejszenie dawki lekarstw lub ziół.

Zioła stosowane w terapii Buhnera przy reakcje Herxheimera:

Wzmocnienie kolagenu

Bakteria Borrelii niszczy tkankę kolagenowej w kolanach, skórze, sercu, mózgu i innych organach. Podstawowy schemat leczenia według Buhnera jest pomocny, ale jeżeli jednak występują poważne skutki choroby lub istnieje podejrzenie, że mogą one nastąpić, należy rozważyć rozpoczęcie terapii ukierunkowanej na wzmocnienie struktur kolagenowych w ciele.

Schemat wzmocnienia tkanki kolagenowej:

Przed zastosowaniem należy szczegółowo zapoznać się z przeciwwskazaniami.

Paraliż bella oraz borelioza oczna

Paraliż Bella to schorzenie, w którym dochodzi do uszkodzenia nerwu zaopatrującego jedną połowę twarzy. Skutkiem tego jest poważne osłabienie lub porażenie mięśni twarzy.

Borelioza może zaatakować nerwy twarzowe (siódmy nerw czaszkowy). Zapalenie wywołane infekcją krętkami boreliozy prowadzi do obrzęku nerwu, który pod wpływem ucisku kości wywołuje paraliż jednej (zazwyczaj) części twarzy. Przyczyną problemu może być także demielinizacja nerwu. Infekcje boreliozy są przyczyną około ¼ przypadków paraliżu Bella.

Leczenie paraliżu Bella polega przede wszystkim na uśmierzeniu źródła zakażenia lub zapalenia, co w efekcie prowadzi do zmniejszenia opuchlizny, a następnie poprawy stanu zdrowia. W leczeniu tego typu objawów boreliozy prawie zawsze skuteczne okazują się antybiotyki. Cofnięcie się zamian, nawet w przypadku stosowania antybiotyków, wymaga kilku tygodni leczenia.

W leczeniu paraliżu Bella zaobserwowano skuteczność dwóch zbliżonych do siebie roślin proponowanych w terapii Buhnera: Stephania tetrandra oraz Stephania cepharantha. Oba gatunki Stefanii są pomocne w leczeniu boreliozy, ponieważ wykazują szczególne właściwości przy zapaleniach o podłożu neurologicznym. Pomocna może być również akupunktura.

Zioła stosowane w terapii Buhnera przy paraliżu Bella i boreliozie ocznej:

Neurotoksyny w boreliozie

Podczas infekcji bakteria Borrelia w mózgu oraz w płynie mózgowo-rdzeniowym wytwarzany jest kwas chinolinowy, który jest silnie neurotoksyczny. Skutki jego działania można w wielu przypadkach znacznie osłabić lub powstrzymać poprzez stosowanie łatwo dostępnych suplementów. Wykazują one działanie synergistyczne z wieloma ziołami podstawowego schematu leczenia, dzięki wzmacniając aktywność antytoksyczną w mózgu, a także chroniąc płyn mózgowo-rdzeniowy przed uszkodzeniami. Takie działanie wykazuje szczególnie Polygonum cuspidatum.

  Zioła stosowane w terapii Buhnera przy usuwaniu neurotoksyn w boreliozie:

oraz:

Depresja

Depresja jest dość częstą dolegliwością przy boreliozie ze względu na duże powinowactwo krętków boreliozy do układu nerwowego oraz częste występowania w przebiegu boreliozy objawów zarówno neurologicznych, jak i psychicznych. Objawy depresyjne zwykle poprzedzone są objawami ogólnej infekcji. Często współistnieją z zaburzeniami lękowymi i wymagają różnicowania z zespołem przewlekłego zmęczenia. Według Buhnera najlepsze na depresje są regularne, cotygodniowe masaże szwedzkie. Po masażu Buhner sugeruje zastosować nalewkę z żeń-szenia syberyjskiego.

Zioła stosowane w terapii Buhnera przy depresji:

Bóle i zapalenie stawów w boreliozie

Bóle i zapalenie stawów przeważnie towarzyszą boreliozie. Bóle stawów wynikające z boreliozy dotyczą przeważnie stawów dużych: kolan, stawów biodrowych, łokci i barków,  ale mniejsze stawy, takie jak nadgarstek, palce i dłonie również mogą być objęte chorobą. U niektórych chorych rozwija się obraz typowego reumatyzmu, a u innych tylko jeden staw objęty jest chorobą. W leczeniu zapalenia stawów stosuje się zioła z podstawowego schematu leczenia, Stefanię oraz  korzeń Szczeci pospolitej. Specyficzne właściwości wykazuje również witamina A.

Zioła stosowane w terapii Buhnera w  zapaleniu stawów:

oraz:

 • Witamina A

Objawy zapalenia stawów oraz środki przeciwbólowe

O ile większość, jak nie wszystkie, objawy zapalenia stawów mogą ustąpić po zastosowaniu podstawowego schematu leczenia, korzenia Stefanii, korzenia Szczeci pospolitej i witaminy A, poniżej przedstawione zostały dodatkowe środki o właściwościach przeciwzapalnych, które mogą być pomocne przy objawach zapalenia stawów w przebiegu boreliozy.

Zioła stosowane w terapii Buhnera przy zapaleniu stawów:

oraz:

 • Krem kapsaicynowy (zewnętrznie)
 • Kurkumina i bromelina
 • Herbata na zapalenie stawów
Pamięc i zaburzenia poznawcze

Najlepszymi ziołami przy problemach z pamięcią i zaburzeniach poznawczych jest Rdest ostrokończasty (łac. Polygonum cuspidatum) oraz Stephania spp, ponieważ łagodzą stan zapalny, który jest bezpośrednią przyczyną problemów. Znaczą ulgę przynosi także zastosowanie również zastosowanie schematu usuwania neurotoksyn w boreliozie oraz Żeń-szenia syberyjskiego. Jednak przy poważnych zaburzeniach poznawczych koniecznie jest podjęcie dodatkowych działań. W każdym przypadku należy zastosować suplementację cynkiem.

Zioła stosowane w terapii Buhnera przy zaburzeniach poznawczych:

 • Rdest japoński (ang. Resveratrol, łac. Polygonum cuspidatum)
 • Korzeń Stefanii (łac. Stephania tetrandra)

oraz:

 • Huperzina A
 • Winkamina
 • L-Acetylokarnityna
 • Cynk
 • Masaż szwedzki
Problemy związane z sercem

Wiele roślin z podstawowego z schematu leczenia będą skuteczne w leczeniu problemów związanych z sercem. Jeżeli jednak okażą się one nie skuteczne, Buhner zaleca zastosować wincaminę. Można również zastosować inne zioła.

Zioła stosowane w terapii Buhnera przy problemach sercowych:

oraz:

Problemy z oczami

Krętki boreliozy atakują ciecz wodnistą oka, co często prowadzi do występowania plamek w polu widzenia. W związku z tym wiele osób chorych na boreliozę informuje o występowaniu plamek w polu widzenia. Znaczącą poprawę obserwuje się po zastosowaniu podstawowego schematu naturalnego leczenia wg. Buhnera. Ponadto wiele objawów infekcji bakterią Borrelii, jak m.in. mętny wzrok, zaburzenie ciśnienia w oku może być leczone dodatkowo za pomocą innych ziół i suplementów opisanych poniżej. Infekcja boreliozy w cieczy wodnistej oka może również dawać łagodne objawy podobne do jaskry.

Najlepszą roślina na problemy z oczami jest korzeń Stefanii. Pomocna może być także winkamina. Wzmocnienie struktury kolagenowej w oku  wspomaga z kolei witamina C, a specyficzne właściwości wykazuje także cynk.

Zioła stosowane w terapii Buhnera przy chorobach oczu:

oraz:

Skurcze mięśni i mrowienie

Osoby cierpiące na boreliozę często zgłaszają takie problemy jak skurcze mięśni, mrowienie, dreszcze czy pieczenie skóry. Znaczącą poprawę obserwuje się po zastosowaniu ziół z Protokołu Podstawowego Buhnera, jeżeli jednak problem nie ustąpi, można zastosować dodatkową suplementację.

W przewlekłej boreliozie występuje niedobór witaminy B12 oraz magnezu. Skurcze mięśni, mrowienie, dreszcze oraz pieczenie skóry to najważniejsze objawy tych niedoborów. Niedobór magnezu powoduje również problemy z sercem, nadpobudliwość odruchową, drżenie mięśni, problemy z mięśniem sercowym, drażliwość, słaba wytrzymałość, skurcze mięśni, głównie nóg. W leczeniu boreliozy istotne znaczenie ma również dobry zestaw witaminy B complex.

Uwaga: Należy podjąć szczególne środki ostrożności oraz przyjmować magnez pod opieką lekarza, gdyż istnieje możliwość zaburzeń przedsionkowo-komorowych.

Suplementy stosowane w terapii Buhnera przy drżeniu mięśni:

 • Witamina B12
 • Witamina B6
 • Kwas foliowy
 • Magnez

Opuchnięte węzły chłonne lub leniwa limfa

W trakcie boreliozy układ immunologiczny pracuje bardzo intensywnie. Jednakże wraz z akumulacją umierających bakterii komórki zostają wprowadzone do systemu limfatycznego. W rezultacie układ limfatyczny zapycha się podczas ostrej infekcji. To jedna z przyczyn opuchlizny węzłów chłonnych. Jeżeli limfa skutecznie usuwa martwe bakterie to odpowiedź immunologiczna jest mocniejsza. Ponadto niektóre części limfy wzmacniają odpowiedź immunologiczną. Najlepszym ziołem wzmacniającym limfę jest Prusznik amerykański (łac. Ceanothus americanus). W ostrej fazie choroby może wystąpić zjawisko tzw. leniwej limfy, stąd konieczne jest jej przyspieszenie. W takich przypadkach zaleca się Szkarłatkę (łac. Phytolacca decandra) od 3 do 5 kropli 3 razy dziennie. Jest to zioło o wiele silniejsze od Prusznika amerykańskiego, dlatego należy je stosować z uwagą, najlepiej pod kontrolą lekarza. Istotne znaczenie na tzw. leniwa limfę ma również masaż.

Zioła stosowane w terapii Buhnera przy opuchniętych węzłów chłonnych i leniwej limfy:

oraz:

 • Masaż szwedzki: raz w tygodniu

Masaż szwedzki

Masaż szwedzki, jak większość masaży trwa 1- 1.5 godziny. Dobry masażysta potrafi wówczas usunąć z ciała większość napięć i stresu, które gromadzą się w różnych częściach ciała: na plecach, szyi, barkach, przedramionach czy przegubach dłoni. Ma to wiele zalet: zmniejsza nerwowość, zmniejsza możliwość wystąpienia depresji, pozwala na głębsze oddychanie, wzmacnia funkcjonowanie systemu immunologicznego oraz poprawia jasność umysłu.

Układ limfatyczny transportuje po całym ciele białe krwinki oraz resztki komórkowe, głównie te powstałe w trakcie choroby. Im skutecznie limfa przenosi martwe komórki oraz stare komórki białych krwinek, tym szybciej następuje leczenie. Limfa płynie w organizmie dzięki ruchom mięśni, dlatego też aby utrzymać limfę w stanie zdrowia, konieczne są określone ruchy mięśni, które można pobudzić za pomocą masażu. Ponadto zaobserwowano, że masaż ma bezpośrednie działanie na wzrost białych krwinek oraz innych komórek aktywnych immunologicznie. Ponadto obserwuje się również wzrost zawartości tlenu we krwi o 10 -15 %, a także wzrost wydalania azotu, fosforu oraz soli w moczu.

Przewlekłe zmęczenie

Przewlekłe zmęczenie to częsty objaw boreliozy. Napady zmęczenia trwają zazwyczaj kilkanaście dni, uniemożliwiając choremu normalne funkcjonowanie. O ile środki farmaceutyczne nie są skuteczne w leczeniu przewlekłego zmęczenia, to zioła radzą sobie z tymi objawami wyjątkowo dobrze. Istotne znaczenia mają tutaj zioła z podstawowego schematu leczenia, w szczególności Andrografis i Traganek błoniasty. Warto zastosować również Żeń-szeń syberyjski. Jeżeli jednak pomimo długotrwałego stosowania, przewlekłe zmęczenie utrzymuje się nadal to ulgę przynosi cotygodniowy masaż.

Zioła stosowane w terapii Buhnera w przewlekłym zmęczeniu:

oraz:

 • Masaż szwedzki: raz w tygodniu

Grzybica

Po długotrwałej terapii antybiotykowej, wiele osób cierpiących na boreliozę ma zachwianą równowagę floty bakteryjnej w jelitach i bardzo często przerost grzybicy. Zastosowanie odpowiednich suplementów zniszczy większość grzybów oraz przywróci naturalna mikroflorę bakteryjną.

Schemat leczenia grzybicy:

 • Capryl (marka SolarRay): 2163 mg
 • Kwas kaprylowy: 2 kapsułki 3 razy dziennie
 • Undeceonic acid, Thorne Research Formula SF722: 50 mg, 2 kapsułki 3 razy dziennie

Zarówno kwas kaprylowy, jak i Undeceonic acid silnie powstrzymują rozrost grzybów w organizmie.

Suplementy

Cynk i Miedź

Zarówno cynk, jak i miedź są niezbędne w procesie tworzenia się kolagenu. Miedź to istotny kofaktor biorący udział w procesach produkcji kolagenu, jest również niezbędna w utrzymaniu kolagenu w ścianach tętniczych. U osób mających problem z kolagenem obserwuje się  niski poziom cynku i miedzi. Ponadto cynk i miedź są niezbędne w procesie usuwania neurotoksyn boreliozy. Ze względu na swoje właściwości Buhner zaleca by cynk i miedź były dodane do każdego schematu leczenia boreliozy.

Stosować:  Buhner zaleca stosować 20-30 mg dziennie cynku i miedzi.

DHEA (Dehydroepiandrosteron)

DHEA (Dehydroepiandrostreon) to substancja wytwarzana fizjologicznie w ludzkim organizmie w nadnerczach. Stężenie DHEA we krwi zmienia się wraz z wiekiem. Wysoki poziom tej substancji we krwi zapewnia człowiekowi witalność, siłę, sprawność fizyczną oraz intelektualną. Po 40 roku życia poziom DHEA gwałtownie się zmniejsza. Również u osób z reumotoidalnym zapaleniem stawów obserwuje się szczególnie niski poziom DHEA. Podanie DHEA pomaga zmniejszyć objawy choroby oraz ból u osób cierpiących na boreliozę.

Stosować: U mężczyzn Buhner zaleca stosować od 50 do 200 mg DHEA dziennie, u kobiety od 15-25 mg dziennie.

Skutki uboczne i przeciwwskazania:

Przy stosowaniu dużych dawek DHEA u kobiet, w rzadkich przypadkach może wystąpić przerost hormonów męskich (androgenizacja). Większe dawki DHEA na są również wskazane dla mężczyzn.

HERBATA NA ZAPALENIE STAWÓW

Herbata ta pomaga w stanach zapalnych stawów towarzyszących boreliozie oraz działa przeciwbólowo.

Składniki:

Buhner zaleca zastosowanie ok.0,45 kgnastępujących wysuszonych i pociętych ziół: pokrzywa zwyczajna, skrzyp polny, liść mniszka lekarskiego, liść mięty pieprzowej, nasiona selera, kurkuma, hakorośl rozesłana oraz wężówka błotna.

Przygotowanie:

Wszystkie zioła zmiesza. Jedną filiżankę ziół dodać do ok.5,7 litragorącej wody (bliskiej zagotowaniu) i zostawić na noc p[od przykryciem. Buhner zaleca pić od 3-4 filiżanek dziennie.

Huparzina A (łac. Huparzina serratum)

Huparzina A to składnik rośliny Widłaka (łac. Huparzina serratum). Wykazuje ona silny wpływ na funkcjonowanie mózgu. Jest neuroprotektorem, inhibitorem cholinesterazy, inhibitorem butyrylocholinesterazy, działa wzmacniająco w stosunku do neuronów, przeciwamnezyjnie, przeciwjaskrowo, przeciwmiastenicznie, poprawia pamięć, wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, przeciwhemoroidowe oraz wzmacnia naczynia włosowate.

Huparzina A wykazuje szczególne działanie w mózgu. Acetylocholina działa z kolei nie tylko w mózgu, ale także w innych częściach ciała, gdzie tak jak i w mózgu podlega rozkładowi. Huparzina A działa na acetylocholinę tylko w mózgu, chroniąc sieci neuronowe przed rozpadem oraz wspomagając utrzymanie się gęstych i złożonych dendrytów. Szczególne działanie huparziny A w mózgu powoduje mniej skutków ubocznych w porównaniu do innych lekarstw, takich jak inhibitorów cholinesterazy, które oddziałują na acetylocholinę również w innych częściach ciała. W badaniach toksykologiczych nie  zaobserwowano by huparzina A była toksyczna nawet w dawkach 50 – 100 razy większych od dawek stosowanych standardowo. Huparzina A, w porównaniu z innymi lekarstwami , wykazuje dłuższe działanie w mózgu – do 6 godziny przy dawce 2 mcg na kilogram ciała.

Stosować: Buhner zaleca stosowanie czystego ekstraktu huparziny A, zawartego w kapsułkach 50 mcg. Należy stosować 50 – 100 mcg 2 razy dziennie. Często spotyka się połączenie huparziny A z innymi ziołam, np. miłorzębem japońskim. Każda kapsułka lub tabletka powinna zawierać 50 mcg huparziny A.

Krem kapsaicynowy

Kapsaicyna to związek chemiczny występujący w ostrej papryce. W organizmie stymuluje produkcję endorfin – związków chemicznych, które uśmierzają ból. Wiele kremów sprzedawanych bez recepty zawiera kapsaicyne (np. Zostrix, Capzasin-P). Kremy te są skuteczne w walce z bólem stawów.

Stosować: Buhner zaleca stosowanie kremu kapsaicynowego zewnętrznie 4 razy dziennie.

Skutki uboczne:

Należy omijać oczy oraz inne  wrażliwe miejsca. Staranie umyć ręce po zastosowaniu kremu. W przypadku nieświadomego dotknięcia powiek, należy je natychmiast przemyć.

Krzem

Krzem bierze udział w syntezie proliny oraz hydroksoproliny, które są niezbędne w tworzeniu i utrzymywaniu chrząstki.  Działa również jako czynnik sieciujący w syntezie glukozaminoglikanów. Ponadto wykazuje dużą aktywność w tkance kolagenowej serca. Krzem odgrywa również istotna rolę w produkcji mieliny, więc suplementacja krzemem pomaga chronić i odbudowywać osłonki mielinowe w centralnym układzie nerwowym. Jest niezbędnym suplementem w terapii boreliozy według Protokołu Buhnera.

Stosować: Buhner zaleca stosować 6-20 kropel dziennie suplementu stabilizowanego kwasu ortokrzemowego na ¼ szklanki płynu.

Kurkumina i bromalina

Kurkumina to składnik Ostryżu długiego, nazywanego kurkumą. W licznych badaniach zaobserwowano wysoka efektywność kurkuminy jako środka przeciwzapalnego. Jej skuteczność porównywalna jest do kortyzonu i fenylbutazonu, lecz nie wywołuje skutków ubocznych. Kurkumina nie hamuje powstawania metaloproteinazy MMP-1 i MMP-3, ale wykazuje działanie lecznicze w borelioze przy zapaleniach wywołanych przez MMP-1 i MMP-3.

Bromelina to składnik wyizolowany z ananasa. W licznych badaniach wykazano jej właściwości przeciwzapalne w leczeniu m.in. kaletki czy zapalenia ścięgien. Ponadto bromelina zmniejsza obrzęk oraz przyspiesza gojenie. Wzmacnia także ekspresję CD57, przez co jest użyteczna w późnych stadiach lub w przewlekłej boreliozie.

Kurkumina i Bromelina stosowana jest w terapii Buhnera wspomagająco przy objawach zapalenia stawów.

Stosować: Kurkumina i bromelina dostępne są w różnych dawkach, razem lub oddzielnie. Buhner sugeruje stosować  400 – 600 mg kurkuminy oraz 250 – 750 mg bromeliny dziennie w dowolnej kombinacji jaką można znaleźć.

Kwas alfaliponowy (ALA)

Kwas alfa liponowy jest bardzo silnym antyoksydantem, środkiem wspomagającym chelatację, katalizatorem enzymatycznym, stymulatorem produkcji glutationu oraz środkiem radioprotekcyjnym (podwyższa odporność na promieniowanie). Ponadto normalizuje poziom cukru we  krwi, działa wzmacniająco na system nerwowy oraz antywirusowo. Wykazuje silne działanie, chroniąc i regenerując tkankę wątrobową. Zaobserwowano również, że poprawia on pamięć, jasność umysłu, dodaje energii oraz redukuje stany zapalne stawów. Kwas alfa liponowy działa również, jak glutation w boreliozie. Glutation, kwas alfa liponowy oraz witamina C pomagają usuwać z organizmu endotoksyny wytwarzana przez bakterię Borrelii, a także wzmacniają odpowiedź immunologiczną przeciw bakteriom i toksynom. Ponadto glutation obniża produkcję odpowiedzialnych za stany zapalne prostaglandyn i leukotrienów. Jest to jedna z przyczyn korzystnego oddziaływania kwasu liponowego przy zapaleniu stawów. Z tych wszystkich względów Buhner zaleca stosowanie kwasu alfa liponowego w boreliozie.

Stosować: Buhner zaleca stosować 600 mg  dziennie kwasu alfa liponowego.

Uwaga: Diabetycy mogą stosować kwas alfa liponowy tylko po konsultacji lekarskiej. Kwas alfa liponowy silnie podwyższa poziom cukru we krwi i ma wpływ na inne lek.

L-acetylokarnityna

L-acetylokarnityna występuje naturalnie w mózgu i zaobserwowano, że naśladuje ona działanie acetylocholiny. Do pewnego stopnia działa jako suplement acetylocholiny. L-acetylokarnityna  poprawia pamięć, funkcje poznawcze oraz zachowanie, dlatego znalazła zastosowanie w terapii Buhnera przy objawach związanych z zaburzeniami pamięci i zaburzeniach poznawczych.

Stosować: Buhner zaleca stosowanie 500 mg 3 razy dziennie L-acetylokarnityny.

L-karnityna

W licznych badaniach dowiedziono, że L-karnityna L-karnityna łagodzi objawy choroby niedokrwiennej serca, zwiększa wydolność, chroni serce przed uszkodzeniami oraz  dodaje energii. Poziom L-karnityny w organizmie spada wraz ze spadkiem tlenu dostarczanego do serca. Zmniejszenie poziomu  L-karnityny w organizmie prowadzi do wielu problemów, dlatego też jest niezbędna dla właściwego funkcjonowania mięśnia sercowego. Suplementacja L-karnityna  zalecana jest przez Buhnera dla osób chorych na boreliozę mających problemy sercowe.

Stosować: Buhner zaleca stosowanie 500 mg 3 razy dziennie L-karnityny.

Melatonina

Melatonina to naturalny hormon produkowany przez szyszynkę w nocy. Obniżenie poziomu melatoniny, może być spowodowane zakłóceniem w cyklu snu, starzeniem się, ale również niektórymi przewlekłymi schorzeniami.

Melatonina silnie usuwa wolne rodniki i osłabia działanie synergistyczne  pomiędzy kwasem chinolinnowym a aktywnymi formami tlenu podczas wydzielania neurotoksyn w neuroboreliozie. Wykazano, że melatonina chroni neurony mózgu przed uszkodzeniami wywołanymi kwasem chinolinowym. Melatonina jest również pomocna w leczeniu bezsenności, która często zdarza się w trakcie boreliozy.

Stosować: Buhner zaleca stosowanie 0,6 – 3 mg dziennie melatoniny. Najlepiej zacząć od mniejszych dawek  i powoli je zwiększać, kontrolując odpowiedź organizmu. Buhner sugeruje zacząć od 0,6 mg lub 1 mg i sprawdzić jak dzieła taka dawka przez tydzień.

W związku z tym, że melatonina może wywoływać senność, najlepiej brać ją wieczorem, tuż przed snem. Nie należy przyjmować jej razem z cynkiem i miedzią, ponieważ melatonina wiąże te metale. Preparaty cynku i miedzi najlepiej przyjmować rano.

Pikolinian cynku i miedzi

W badaniach dowiedziono, iż mimo, że jony cynku mogą mieć działanie neurotoksyczne, ale sam cynk chroni neurony w obrębie hipokampie przed uszkodzeniami ze strony kwasu chinolinowego. Dlatego tez przyjmowanie cynku może działać ochronnie na neurony w przypadku neurotoksyczności ekscytoksynów, takich jak kwas chinolinowy.

Miedź również blokuje neurotoksyczność kwasu chinolinowego. Ponadto osłabia niedobór GABA w prążkowiu oraz blokuje uszkodzenia oksydacyjne w neuronach.

Stosowanie cynku i miedzi wzmacnia działanie, zależnej od cynku i miedzi, dysmutazy ponadtlenkowej, która jest silnym antyoksydantem. Kwas pikolinowy blokuje również neurotoksyczne działanie kwasu chinolinowego. Kwas chinolinowy nie wpływa na aktywność acetylotransferazy cholinowej w obecności kwasu pikolinowego.

W celu łatwiejszego przyswajania, metale takie jak cynk często łączone są z kwasem pikolinowym w celu łatwiejszego wchłaniania. Często dodaje się również miedź. Typowe połączenie składa się z 30 mg pikolinianu cynku i 2 mg miedzi. Połączenie cynku z miedzią jest specyficzne przy objawach neurotoksyczności wywołanych przez kwas chinolinowy podczas neuroboreliozy, dlatego Buhner zaleca stosowanie go u osób chorych na neuroboreliozę,

Stosować: Buhner zaleca stosowanie 20 – 40 mg pikolinianu cynku z miedzią dziennie

Uwaga: nie wolno przyjmować pikolinianu cynku z miedzią w połączeniu z melatoniną, gdyż wiąże ona cynk i miedź. Najlepiej zażyć rano cynk, a wieczorem, tuż przed snem melatoninę.

Pregenolon

Pregnenolon wykazuje istotną rolę w leczeniu zaburzeń tkanki łącznej: sztywniejącym zapaleniu stawów kręgosłupa, chorobie zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnym zapaleniu stawów, toczniu układowym, twardziznie skóry. Wszystkie te choroby cechuje niewłaściwe kształtowanie się kolagenu i stany zapalne.

W leczeniu boreliozy Buhner zaleca pregnenolon jest szczególnie pomocny we wzmocnieniu kolagenu w stawach i skórze oraz w redukcji objawów zapalenia stawów.

Stosować: Buhner zaleca stosować 50-500 mg  dziennie pregnenolonu.

Skutki uboczne i przeciwwskazania:

W większych dawkach pregnenolon może wywoływać pobudzenie i nadmierną stymulację. Przy zapaleniu stawów najlepszą dawką wydaje się być 100-200 mg preparatu dziennie.

Selen

Selen jest kofaktorem glutationu, czyli jego obecność jest konieczna w produkcji glutationu w organizmie. Zaobserwowano również jego silne działanie przeciwwirusowe.

Osoby z reumatoidalnym zapaleniem stawów mają przeważnie niski poziom selenu. Zaobserwowano, że suplementacja selenem oraz witaminą E łagodzi objawy reumatoidalnego zapalenia stawów. Z tego względu Buhner wprowadza selen do terapii u osób chorych na boreliozę.

Stosować:

Buhner zaleca stosować 200 mcg dziennie selenu.

Siarczan glukozaminy

Naturalnie wytwarzana przez organizm ludzki glukozamina używana jest do pobudzenia przez organizm produkcji glikozaminoglikanów. Z biegiem lat ludzki organizm produkuje coraz mniej siarczanu glukozaminy, co przyczynia się do osłabienia chrząstki. Stanowi to poważny problem dla stawów, które podlegają ciągłemu zużyciu: biodra, nogi, ręce, szyja i plecy. Siarczan glukozaminy sprzyja regeneracji tkanki  chrzestnej, dlatego jest niezbędny dla chorych na boreliozę.

Stosować: Buhner zaleca stosować 500 mg 3 razy dziennie siarczanu glukozaminy.

Aby zaobserwować poprawę Buhner zaleca  stosować siarczan glukozaminy przez co najmniej cztery tygodnie. Im dłużej jest brany, tym poprawa jest trwalsza po odstawieniu.

Witamina A

Niedobór witaminy A pogarsza objawy zapalenia stawów. Niedobór witaminy A związany jest z silną odpowiedzią zapalną w wielu chorobach, w tym również w zapalaniu stawów w boreliozie. Sytuacja ta ma miejsce w szczególności w późnych stadiach choroby, gdy niedobór witaminy A wydaje się  potęgować artretogenną odpowiedź zapalną wywołaną przez interferon gamma. W Protokole Buhnera witamina A jest więc istotna przy objawach stawowych towarzyszących boreliozie.

Stosować: Buhener zaleca stosowanie 5 000 – 10 000 IU witaminy A dziennie.

Witamina B complex

Niski poziom witaminy B complex (kwas pentotenowy) hamuje wzrost zdrowej chrząstki. U osób z chorobą zwyrodnieniową stawów, w tym chorych na boreliozę, dawka 12,5 mg witaminy B5 znacznie obniża objawy choroby. Dobry zestaw witaminy B complex, zawierający  dawkę co najmniej 12,5 mg witaminy B5, powinien być stosowany w trakcie terapii Buhnera.

Stosować: Buhner zaleca stosować 1-2 tabletki dziennie witaminy B complex.

Witamina C

Katalizatorem umożliwiającym tworzenie kolagenu jest prolyl hydroksylazy. Jest on jednak enzymem zależnym od witaminy C. Pozbawiony tej witaminy przestaje być aktywny i nie może w sposób właściwy formować włókien i tym samy przestaje spełniać swoją rolę w leczeniu kości, chrząstek i skóry.  Witamina C w syntezie kolagenu działa więc jako podstawowy koenzym. Przy niedoborach witaminy C obserwuje się osłabienie procesów odbudowy i syntezy chrząstki.

Buhner stosuje witaminę C jako niezbędny element wzmocnienia procesu tworzenia nowych tkanek kolagenowych u osób chorych na boreliozę.

Stosować: Buhner zaleca stosować 1000 – 3000 mg dziennie witaminy C.

Uwaga: Zalecana jest witamina w formie sproszkowanej do przyrządzania napoju musującego.

Skutki uboczne:

W dużych dawkach witamina C może wywołać wzdęcia, luźne stolce, biegunkę lub rozstrój żołądka. W przypadku pojawienia się skutków ubocznych zaleca się zmniejszyć przyjmowaną dawkę, a następnie zwiększać ją stopniowo. Rozbicie jednej dawki na dwie lub trzy porcje często umożliwia dwu lub trzykrotne zwiększenie ogólnej dawki, którą można zażywać bez narażenia się na wystąpienie skutków ubocznych.

Wiele ziół i lekarstw stosowanych przy leczeniu boreliozy może przyczyniać się do powstania zaparć. W tym przypadku witamina C jest najlepszym suplementem normalizującym pracę jelit – normalizującym zaparcia.

Witamina E

Włączenie witaminy E  w czasie leczenia boreliozy jest istotne,  gdyż wzmacnia ona działanie witaminy C oraz selenu w tkance chrzęstnej. Ponadto witamina E pobudza białe krwinki CD57. Stymulacja ta jest ważna, gdyż generalnie u osób z przewlekłą boreliozą obserwuje się niski poziom płytek krwi.

Stosować: Buhner zaleca stosować 400-800 jednostek dziennie.

 

Źródło: Stephen Harrod Buhner “Healing Lyme: Natural Healing And Prevention of Lyme Borreliosis And Its Coinfection.”

Więcej informacji: Stephen Harrod Buhner “Healing Lyme: Natural Healing And Prevention of Lyme Borreliosis And Its Coinfection” (polskie wydanie książki: Stephen Harrod Buhner „Pokonać boreliozę naturalne sposoby zapobiegania i leczenia boreliozy i jej konfekcji”).