Wiele osób leczy tylko boreliozę. Skupia się tylko i wyłącznie na gatunkach bakterii Borrelia. Niestety boreliozie bardzo często towarzyszą tzw. koinfekcje odkleszczowe. Koinfekcje odkleszczowe to współistniejące infekcje wywołujące choroby przenoszone przez kleszcze jednocześnie lub niejednocześnie z krętkiem boreliozy lub choroby współistniejące, przenoszone inną drogą. Jedna koinfekcja zwiększa zaraźliwość następnego gatunku pasożyta i ułatwia jego transmisje w organizmie gospodarza, czyli dużo łatwiej dochodzi wówczas do kolejnych zakażeń.
Do głównych koinfekcji towarzyszących boreliozie zalicza się:
- Bartonella
- Babesia
- Mykoplasma pnuemoniae
- Chlamydia pneumoniae
- Yersinie
- Erlichia (Anaplasma)
- Riketsja
Musisz pamiętać, że istnieje zjawisko synergii występujące pomiędzy bakteriami. W przypadku zainfekowania dwoma lub większą grupą patogenów odkleszczowych ich wpływ na organizm jest znacznie bardziej dotkliwy niż gdybyś miał do czynienia z atakiem tylko jednego czynnika patogennego. Objawy boreliozy zaostrzają się oraz wzrasta negatywne oddziaływania krętków boreliozy na organizm człowieka. Usunięcie bakterii Borrelli bez równoczesnego usuwania koinfekcji jest praktycznie niemożliwy. Jeśli ktoś leczy boreliozę, ale nie leczy równolegle koinfekcji to jest to najczęstsza przyczyna tzw. opornych na leczenie borelioz.
Patogeny wykorzystują siebie nawzajem. Zjawisko synergii można przedstawić na jednym z przykładów: relacja Borrelia – Bartonella.
Załóżmy, że bakteria Borrelii zaatakowała struktury kolaganowe np. w stawie kolanowym (pamiętaj, że bakteria Borrelii ma powinowactwo do struktur kolagenowych, więc zawsze zmierza do tych struktur bo gwarantują jej pożywienie). W trakcie rozkładu tkanki kolagenowej organizm ludzki od razu reaguje i wysyła w to miejsce komórki CD34+, by wspomóc naprawę uszkodzenia w tym miejscu. Jeśli w organizmie równocześnie występuje infekcja bakterią Bartonelli pojawia się nowy problem. Bartonella atakuje właśnie komórki CD34+ i jest to charakterystyczne dla zakażenia akurat tą bakterią. W tej sytuacji niektóre z komórek CD34+ zainfekowane są już Bartonellą. Zainfekowane komórki CD34+ wysłane są w ten sposób do miejscowego stanu zapalnego wywołanego w skutek rozpadu kolagenu przez bakterię Borrelii. Bartonella wykorzystuje istniejący stan zapalny, który ułatwia jej wzrost. Bartonella zaczyna namnażać się w tym miejscu. Gdy stworzy kolonie zaczyna indukować własną kaskadę cytokin, która przyczyniać będzie się do jeszcze większych uszkodzeń kolagenu w tym miejscu. Im większe uszkodzenie kolagenu tym zniszczenie w stawie jest coraz bardziej poważne i objawy zaczynają się nasilać. Staw kolanowy zaczyna boleć, a długo utrzymujący się stan zapalny może powodować poważne uszkodzenia w stawie.
To jedna z wielu możliwych synergistycznych interakcji. Należy pamiętać, że im więcej kolejnych patogenów tym większe obciążenie dla układu immunologicznego. Układ immunologiczny jest przeciążony i może prowadzić to do patologii. Każda kolejna koinfekcja to nie tylko suma poszczególnych części to synergia, to współdziałanie prowadzące to zaawansowanych, nasilonych patogennych reakcji. Jest powiedzenie, że „w grupie siła” – to samo odnosi się do patogenów. One współdziałają razem i zachowują się w sposób zupełnie inny niż gdyby doszło do infekcji tylko jednym poszczególnym patogenem.
Nie możesz ignorować, żadnej z koinfekcji. Jeśli przeczytasz jakie są objawy charakterystyczne dla danej koinfekcji i stwierdzisz, że nie jest to może dla Ciebie w tej chwili priorytet by zajmować się akurat tą infekcją bo wolisz się skupić tylko na boreliozie, to pamiętaj, że to się nie uda, że stoczysz w ten sposób nierówną walkę. Przejdziesz roczne leczenia albo dłuższe a potem znajdziesz się w punkcie wyjścia i będziesz musiał zacząć wszystko od początku. W języku angielskim stosowane jest znacznie lepsze nazewnictwo niż w języku polskim. W języku angielskim mówi się o „Lyme disease” czyli chorobie z Lyme, która jest rozumiana jako borelioza plus koinfekcje. W Polsce jesteśmy przyzwyczajeni do nazewnictwie „borelioza” przez co jeszcze często zapomina się o istocie koinfekcji, nie zwraca się na nie uwagi i nie leczy się ich równolegle. Jest to błąd, którego nie popełniaj na początku swojej terapii. Zbadaj koinfekcje!